Nie przegap Technologia zmienia się w szybkim tempie Jak efektywnie docierać do swojej grupy docelowej? Mąka ze świerszczy – bogata w białko i błonnik
Biznes w Rosji

Biznes w Rosji

Rosja jest obecnie jedną z największych gospodarek na świecie z PKB wynoszącym 1,7 biliona dolarów. Rosja jest także znaczącą potęgą finansową i przemysłową, a także ważnym eksporterem energii i innych surowców naturalnych.

Rosja od lat 90. doświadcza szybkiego wzrostu gospodarczego, a niektórzy ekonomiści twierdzą, że pod względem parytetu siły nabywczej przewyższyła nawet wyniki gospodarcze swojego byłego Związku Radzieckiego. Ten szybki wzrost umożliwił krajowi wyjście z ubóstwa, bardziej zróżnicowaną gospodarkę, tworzenie nowych miejsc pracy, zmniejszenie bezrobocia, wydłużenie średniej długości życia i zmniejszenie wskaźnika śmiertelności dzieci o ponad 50%.

Rosja jest największym krajem na świecie i posiada dużą różnorodność zasobów naturalnych. Kraj liczy około 144 milionów ludzi i rozciąga się na terenie Azji i Europy. Rosja jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów świata, z ponad 14 milionami turystów każdego roku. Pięć głównych sektorów gospodarki Rosji to: rolnictwo, energetyka, produkcja, handel detaliczny i budownictwo.

Gospodarka Rosji stale rośnie od 2000 roku, osiągając średnio około 2% rocznego wzrostu w latach 2000-2014. W 2014 roku PKB Rosji wyniósł 2 biliony dolarów, co czyni ją dziewiątą co do wielkości gospodarką na świecie.

Rosja jest jedną z największych gospodarek świata z PKB 3,2 biliona dolarów. To także jeden z czołowych światowych producentów gazu ziemnego i ropy naftowej, który odpowiada za 70% rosyjskiego eksportu.

Niestety, w Rosji istnieje długa historia korupcji, która doprowadziła do wyższego poziomu ubóstwa i mniejszego dobrobytu gospodarczego, a także niższego poziomu zaufania. Wykazano, że korupcja jest czynnikiem wysokiego ryzyka, który może wpływać na poziom rozwoju gospodarki i jej przyszły potencjał.

W 2018 roku, mimo że rosyjska gospodarka poprawia się, nadal stoi przed wyzwaniami, od korupcji po politykę w kraju, a także sankcje nałożone przez inne kraje, które negatywnie wpłynęły na rosyjską gospodarkę, ponieważ uniemożliwiają inwestycje zagraniczne i handel między innymi krajami.

Rosja to kraj o gospodarce mieszanej, w którym niektóre sektory są własnością państwa, a inne są prywatne. Kraj posiada zróżnicowaną gamę zasobów i jest jednym z największych światowych eksporterów gazu ziemnego. Rosja, ze względu na swój ogromny rozmiar, nie cierpi na niedobór surowców naturalnych, a rząd dąży do rozbudowy tej bazy surowcowej.

Główne sektory gospodarki Rosji to energetyka, górnictwo, produkcja i rolnictwo. W latach 2008-2009 recesja znacząco wpłynęła na te sektory, ale od tego czasu ożywiła się w latach 2010-2011. Pomimo tego ożywienia nadal pozostaje jednym z krajów G7 o najniższym PKB na mieszkańca.

Rosyjska gospodarka znajduje się na stałej, ale niskiej trajektorii wzrostu. Rosja znajduje się w recesji od 2014 roku. Skurczenie było spowodowane podwójnym uderzeniem w niskie ceny ropy naftowej i sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez kraje zachodnie w odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję i zaangażowanie militarne we wschodniej Ukrainie.

Krajowi udało się jednak utrzymać rating inwestycyjny przyznany przez Moody’s Investors Service, Fitch Ratings i Standard & Poor’s. Według agencji Moody’s gospodarka w tym roku powróci do skromnych stóp wzrostu po skurczeniu się o 0,6% w zeszłym roku.

W ciągu ostatnich 20 lat Rosja wiele przeszła. Brała udział w wojnach i była świadkiem wielu zamachów stanu i różnych sankcji międzynarodowych. Ale mimo to udało jej się stać jedną z największych gospodarek na świecie.

Będę omawiał to, co wiem o biznesie w Rosji i jak można go ulepszyć.

Rosja jest ważnym graczem w gospodarce światowej, jako siódmy co do wielkości PKB na świecie i jako wiodący eksporter ropy naftowej. Czyni to z niej ważnego partnera dla krajów zainteresowanych inwestowaniem w rosyjską gospodarkę.

Więcej w kategorii